Kulturna šola leta

»Kulturna šola leta« se je rodila leta 2004, ko se je mag. . Franciju Pivcu, takrat predsedniku Zveze kulturnih dru­štev Slovenije, utrnila zamisel, da bi bilo treba zaradi ne­dvomno velike vloge šol v kulturnem življenju kraja (in na koncu koncev tudi države) ustvariti priznanje za to de­javnost Njegov argument je bil: Pri vsaki šoli takoj nale­timo že v avli na množico športnih trofej, zakaj ne bi šoli prinašala trofeje tudi kulturna dejavnost?

Vpeljali smo načelo delav­nic (literarne, likovne, etno­loške, gledališke, glasbe­ne, folklorne), ki jih vodijo priznani mentorji s svojih področij, tako da se lahko otroci (tudi njihovi mentorji, ker so delavnice mišljene tudi zanje) med seboj spo­znajo in navežejo stike.

 

 

Povezava z geometričnim sre­diščem Slovenije na Slivni je prišla spontano, in sicer z odpr­tostjo društva GEOSS, ki skrbi za varovanje in promocijo geo­metričnega središča Slovenije z bogatim kulturnim programom. Sprva smo si zamislili srečanje na Slivni kot državno tekmo­vanje šol za priznanje, a ko je število tekmujočih šol preseglo osemdeset in so s šol prihajala poročila o izjemno bogati dejav­nosti, smo se odločili, da name­sto tekmovanja vpeljemo naziv »kulturne šole« po zgledu ekolo­ške šole in da lahko vsaka šola, ki izkaže visoko raven kulturnih dejavnosti, doseže ta naziv.

Veliko zanimanja

Posebnost razpisa za kulturno šolo je v izjemnem odzivu. Videti je namreč, da je na kulturno delovanje povezana nekakšna emocionalna energija, ki tem šo­lam daje identiteto. To se je kaza­lo s stoodstotno udeležbo izbra­nih šol na končnem srečanju ne glede na čas in vreme (na Slivni utegne biti ob dežju zelo hladno), z zelo dobro pripravljenostjo šol na srečanju in z veliko naklo­njenostjo vodstev šol. Vpeljali smo načelo delavnic (literarne, likovne, etnološke, gledališke, glasbene, folklorne), ki jih vo­dijo priznani mentorji s svojih področij, tako da se lahko otroci (tudi njihovi mentorji, ker so de­lavnice mišljene tudi zanje) med seboj spoznajo in navežejo sti­ke. Začeli smo organizirati tudi problemske okrogle mize. Lani, prvič, smo zelo uspešno obrav­navali kulturno vlogo šole. Z delavničnim delom smo zagotovili tudi zanimiv program ob podeli­tvi priznanj, običajno poln duho­vitosti in otroške (in mentorske) iznajdljivosti v ne preveč bogatih okoliščinah.

Obetavno

Po šestih srečanjih je jasno, da tako razpis kakor končna priredi­tev »pokata po šivih«, zato so pri Zvezi kulturnih društev zapro­sili za pomoč Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, ki je od vse­ga začetka podpiral ta program. Brez skrbi - še vedno bo na Sliv­ni, Želimo gojiti šarm neposre­dnosti, povečevati sodelovanje otrok in mentorjev na prireditvi, a prireditev in vsa priznanja naj bi zasijali v zasluženem blišču.

Organizatorji (društvo GEOSS, Zveza kulturnih društev Sloveni­je in zdaj tudi Javni sklad RS za kulturne dejavnosti) namreč so­dijo, da je kulturna dejavnost na osnovnih šolah vredna tega truda in tudi vse pozornosti.

                                                            MARJAN PUNGARTNIK

 

Zveza kulturnih društev Slovenije,

Društvo za razvoj in varovanje GEOSS-a in

Javni sklad Republike Slovenije

za kulturne dejavnosti

razpisujejo natečaj za naziv

KULTURNA ŠOLA 2010

Pozivamo institucije, društva in posameznike

k predlogom za podelitev naziva

Kulturna šola in za priznanja Odličnost

Predlagatelj za prijavo izpolni obrazec

Prijava na razpis Kulturna šola leta 2010

in pošlje še utemeljitev predloga.

Razpis v celoti in opis pogojev, izrazov in meril ter prijavni obrazec

najdete na domači strani

Zveze kulturnih društev Slovenije

http://www.zveza-kds.si

v rubriki Kulturna šola 2010.

Predloge pošljite do 15. maja letos,

in sicer na naslov:

Zveza kulturnih društev Slovenije,

tajniška pisarna . Pobreška cesta 5, 200 Maribor