Ob 100-letnici rojstva slavista, filozofa, pedagoga  Etbina Bojca

 

Na kratko bi Vam rada predstavila PREGOVORE IN REKE NA SLOVENSKEM,  ki so – poleg številnih spisov in knjig o Antonu Slomšku – osrednje delo prof. Etbina Bojca.

 

Delo je nadaljevanje in pomembna nadgradnja začetnih del te zvrsti na Slovenskem: »Pregovorov, prilik in rekov« Frana Kocbeka iz leta 1887 in

»Pregovorov, rekov in prilik« Frana Kocbeka in Ivana Šašlja iz leta 1934.

Ostale objave pregovorov so razpršene po raznih časopisih in revijah.

Delo je nastalo iz globoke ljubezni do slovenskega človeka  ter  iz velikega občudovanja in privrženosti slovenskemu jeziku. Prof. Bojc je bil navdušen  nad visoko ravnijo slovenskih pregovorov, nad načinom, kako resnico posplošujejo.

V svoji skromnosti je – čeprav je sodeloval z institutom za slovensko narodopisje pri SAZU, zlasti z dr. Milkom Matičetovim   in dr. Nikom Kuretom -  avtor želel ustvariti le dobre temelje za bodoče znanstveno delo.

Četudi pregovore  kakorkoli razvrstimo, lahko na vsakega posebej zremo kot jezikoslovci, folkloristi, vzgojitelji, učitelji, modroslovci in celo glasbeniki.

Prof. Bojc se je v vseh pogledih ravnal po zapisu dr. Milka Matičetova, ki ga lahko preberemo v oceni Šašljeve zbirke pregovorov: »Kdor reši pozabe en sam pregovor, samo drobcen rek, eno samo golo priliko, je lahko ponosen, da je pomagal graditi stavbo, ki so ji postavljali temelje in jo visoko dvignili naši najboljši ljudje. Ker še ni dovršena, po svoji moči lahko vsakdo prispeva.«

Navduševali so ga sadovi stoletnega mišljenja in snovanja modrosti in izkušenj slovenskega človeka, njihova globina, večplastnost in iskrivost, dovtipnost, slikovita prispodoba ter izbrušena besedna igra, …..  bleščeči izviri, ki žuborijo v naših koreninah in svetijo z življenjskimi izkušnjami in modrostjo naših prednikov.

 

Za zaključek:

Mogoče nam bodo, v dobi, ko časa, kar ne znamo več doživljati v njegovi obsežnosti in polnosti, osvežili nekdanji odnos in način življenja pregovori o času:.

 

Časa moč vse premore.

Čas izgubiti je največja izguba.

Čas je denar.

Čas je najboljši zdravnik.

Čas je zlato.

Čas leči vse rane.

Čas ozdravi vse bolečine.

Čas vse dozori.

Čas vse v kozji rog užene.

Časi se spreminjajo in mi z njimi.

Čas vse prinese.

Čas je najboljši sodnik.

In resničnost zadnjega izreka v vsej polnosti doživljamo tudi danes: zato v Domu GEOSS, ob  100-letnici njegovega rojstva, odpiramo svojemu namenu zbirko del pomembnega Vačana, prof. Etbina Bojca.

 

                                                       Za Društvo GEOSS:

                                                  Anka Kolenc, univ. dipl. etnol.

Vače, 22. 10. 2006