Objavljeno v Občanu (glasilu občine Litija)  december 2018                      IZVORNA STRAN

ZAKAJ IMAŠ VSE RAD?

Angleški prevod - English translation

To me je nekoč vprašala Francozinja Peggy MARTINEAU na Mednarodnem dnevu prijateljstva na GEOSS-u. Zaradi šibkega znanja angleščine sem ji obljubil, da ji bom nekega dne odgovoril. Tu je odgovor in nekdo mi ga bo prevedel, potem ji ga bom pa poslal:

Vsa bitja se razvijamo. Da lahko psihično zdravo obstajamo, ima na vsaki razvojni stopnji vsak svojo najbolj pametno pamet, ki je vključena v njegovo pozitivno samopodobo.

Vsaka žival pa tudi človek razmišlja s svojo glavo. Vsa dejanja so posledica tega razmišljanja, prepletena z vplivi okolja, nagonov, navad, učenja, genov, … Ali je naše obsojanje česarkoli potem sploh smiselno, saj se človek sploh ni mogel drugače odločiti, kot tako, kot mu je pokazala njegova trenutna »zdrava« pamet? Tako ima vsako bitje svojo najbolj pametno pamet, ki se razlikuje od drugih najbolj pametnih pameti in jo celo življenje še izpopolnjuje. Nekateri bi naredili prav vse, da bi se izpolnila njegova najbolj resnična resnica. Ljudje pa razumemo nam nasprotno ali celo nam življenjsko nevarno resnico in dejanja drugih za sovraštvo, zato jih ne ljubimo, jih sovražimo in jih poskušamo uničiti ali  onesposobiti ali pa se nevarnemu konfliktu izogniti (begunci)...   Preprosto – kar je nam nasprotno – zamenjujemo z nečim, kar je nasprotno od ljubezni in tistega že ne bomo ljubili.  Vendar je konflikt samo rezultat naših najbolj pametnih pameti, ki so pač takšne, kot so se izoblikovale. Zakaj bi torej karkoli zamerili? A ukrepajmo spravno, za svojo varnost in poskušajmo kaj spremeniti na bolje po svoji najbolj pametni pameti.

Pa zaključimo Prešerno in ob Novem letu nazdravimo vsem, saj dobro, V SRCU, MISLIMO!                Zvonček Norček

EKSTREMNI PRIMERI:  

Hitler: Kako razumeti? Vrhovni angel zlobe in groze!? Avatar apokalipse?! Preprost – primitiven človek z genialnimi sposobnostmi dominance in vere vase in v svoj narod, ki ima po njegovem - Hitlerjevem mnenju - nadčloveške, genialne sposobnosti in zato tej arijski rasi pripada vladavina nad vsemi drugimi narodi. Združena Evropa ali združene vse države sveta pod vodstvom najsposobnejše rase - je bila vizija nebeškega imperija  – Tretjega rajha.  To je bila resnica in pravica, dolžnost  in poslanstvo nemškega naroda, ne glede na sredstva s katerimi je to možno doseči. Ker je nagon po prevladi prisoten povsod v naravi – tudi v nagonu ljudi, jih zato pač ni bilo težko prepričati, da so nad-ljudje in zato so šli Nemci v - za njih - pravičen boj.

Ker smo vsi okuženi s tem nagonom, kako biti prvi, najboljši, najzaslužnejši, najbolj ljubeči, najmočnejši, … , smo si ljudje izmislili igre, šport,…., ki nam zdaj zadovoljuje naš nagon, ki je ob enem še z drugimi lastnostmi, vzrok za napredek, razvoj… Kdo od nas si ne želi biti koristen – najkoristnejši…, vpliven - naj… Zakaj so volitve? Le zakaj!

 

Petelin: Pri kokoših je tako, da se iz jajc izvali približno enako število kokošk in petelinov. Petelini med seboj tekmujejo za prevlado. Petelinji boji so neusmiljeni. Šibkejši samci se morajo umakniti in postanejo lahek plen. S svojim telesom so napolnili lačen želodec lisice, kragulja,… Zato plenilcem ni potrebno ujeti kokoši, ki skrbijo za zarod. Petelini so torej omogočili obstoj svoje vrste, ker so žrtvovali sebe, saj so za obstoj vrste pomembne neopazne samice in ne pisani in glasni petelini, ki se vedno izpostavljajo, da potem postanejo žrtve in s tem zaščitijo svojo vrsto. (Pri ljudeh je nekaj podobnega, saj veste: gasilke, vojakinje, policistke so bolj za vzorec, okras in spodbudo. Izjeme seveda potrjujejo to pravilo.) Kdo ve koliko petelinov je moralo  umreti, da zdaj poslušamo v planini ljubezensko pesem enega samega ruševca, ki se s svojo pesmijo izpostavlja plenilcem.

 

Churchill: Za drugo svetovno vojno bi bilo pač nepraktično, če bi Angleži za svoje odločitve uporabili sistem, kjer bi se kot običajno vse pogovorili v zgornjem in spodnjem domu. Preden bi se dogovorili, bi bilo vojne že konec. Zato so pametne glave odločile, da bo za hitre odločitve potreben človek, ki bo diktatorju čim bolj podoben in bo ob enem ljubil svojo domovino – Wilson Churchill. Odločitev je bila pravilna in zmaga zmagovita. Toda po vojni ni bil več izvoljen za vodjo. Angleži so se odločili, da bodo demokratično v miru nadaljevali svoje najbolj pametne razprave v zgornjem in spodnjem domu.