SPLETNE STRANI:

 Držinsko gledališče Kolenc

 Vače

 Moj hobi – zbiranje sličic - Kraljestvo živali

 

 

Croatia HR

Denmark DK

Deutschland (German)DE (D)

Francais FR (F)

Great Britain  GB

Hindi

Hungary HU (H)

Italian IT (I)

Norway-NO

Slovenija SI (SLO)

Spain  ES (E)

Sweden SE (S)  

 

Dhurata e njė kllouni pėr Vitin e Ri 2007, 2008, .....

 

Unė duhet tja nis me dy magji qė bėn tė gjitha dėshirat tuaja tė vėrteta  -  sidomos njėrėn prej tyre qė nuk guxojmė as ta ėndėrojmė.

Ēdo gjė qė duhet pėr tė dyja magjitė janė vetėm xheste magjike dhe fjalė magjike.

 

1.  Magjia: Xheste magjike (fig. 1) – pėrqafo veten tėnde me krahėt e tu, pėrkėdhel fytyrėn dhe trupin tėnd dhe kur jeni duke e bėrė kėtė (mbyllni sytė, nė se doni), thoni fjalėt magjike: Unė e dua veten time.

2.  Magjia: Xheste magjike (fig. 2) – pėrqafo shokun tuaj me brishtėsi duke i treguar atij ose asaj fjalėt magjike: Unė tė dua.

3.  Instruksione pėr praktikuesit e magjisė: tė gjitha njohuritė duhet tė pėrdoren.

o    Tė riturit ėshtė e domosdoshme ta pėrsėrisin magjinė (tė dy pjesmarėsit) tė paktėn 8 herė nė ditė.

o    Pėr ne, fėmijėt qė jemi duke u ritur ėshtė e domosdoshme ta pėrsėrisim magjinė (tė dy pjesmarėsit) tė paktėn 12 herė nė ditė.

o    Ėshtė e rėndėsishme qė magjia tė praktikohet nė familjen tuaj, megjithatė ėshtė e rekomandueshme ta shpėrndani magjinė edhe midis fqinjėve tuaj, pėr sa kohė qė magjia nuk ėshtė e mbrojtur me ndonjö patentė.

Kushdo qė do mund tė vijė tek unė do ti tregoj atij ose asaj (me shumė dashuri) se si e bėj kėtė. Unė tė dua!

P. S. Sepse ju dua, unė uroj qė tė gjitha dėshirat tė bėhen realitet. TANI KJO NUK ĖSHTĖ PROBLEM! KJO ĖSHTĖ NJĖ DHURATĖ PĖR VITIN E RI NGA ZEMRA E SLLOVENISĖ PĖR ZEMRAT TUAJA. Matej Sedmak – udhėtar i paqes ka vendosur sė bashku me miqtė e tij ta shpėrndajė masivisht midis nesh. Le ti bashkohemi atij.

 

Unė ju uroj qė tė gjitha dėshirat pėr kėtė Vit tė RI dhe pėr gjithė Vitet e Rinj qė do tė vijnė tė bėhen realitet. Tani qė ju keni lexuar kėtė artikull ju e dini se si bėhet kjo.

 

I juaji klloun  ZVONKO

 

Literatura:

Dr. Felice Leonardo Buscaglia, Ph. D. (Lindur nė Itali 31 mars 1924 – 11. qershor 1998), i pari Doktor (Ph.D) dhe profesor universiteti nė botė qė ka dhėnė leksione nė Universitetin e Krolinės sė Jugut njė lėndė me emrin: Dashuria. Ideja u mor nga njė libėr i leksioneve tė regjistruar nga vajzė studente e tij. “ Jeto, DASHURO, dhe Mėso”.